XVI Karmapa

XVI Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże był jednym z największych nauczycieli buddyjskich i mistrzów medytacji swoich czasów. Urodził się w 1924 roku w królestwie Derge we wschodnim Tybecie.W roku 1931 XVI Karmapa otrzymał święcenia mnisie, a następnie rozpoczął studia w tradycyjnej siedzibie Karmapów – klasztorze Tsurpu

– pogłębiając znajomość i medytacyjne urzeczywistnienie sutr, tantr, Mahamudry, a także Sześciu Jog Naropy.

W roku 1959 z powodu sytuacji w Tybecie, okupowanym przez Chiny, Karmapa zdecydował się opuścić swój kraj. Uznał, że dobro buddyjskich nauk zyska najwięcej, kiedy uda mu się uwolnić z coraz mocniejszego uścisku komunistycznego najeźdźcy. Tak więc, wraz ze 160 nauczycielami, mnichami i ludźmi świeckimi opuścił klasztor w Tsurpu i udał się do Indii. Uczestnikom wyprawy udało się zabrać ze sobą najcenniejsze posążki, przedmioty rytualne, relikwie, obrazy i księgi, przez stulecia przechowywane w klasztorze.
Gubernator stanu Sikkim w północno-zachodnich Indiach podarował Karmapie niewielki klasztor Rumtek, zbudowany za czasów IX Karmapy Łangczuka Dordże (1556-1603). Jego Świątobliwość XVI Karmapa przystąpił tam do budowy kolejnego klasztoru. Dzięki hojnej pomocy indyjskiego rządu i gubernatora Sikkimu budowa została ukończona po czterech latach, a Rumtek stał się oficjalną siedzibą Karmapy poza granicami Tybetu, jak również ośrodkiem buddyjskich studiów i praktyk.
XVI Karmapa pragnął, żeby metody buddyzmu Diamentowej Drogi były dostępne dla wszystkich zainteresowanych, również poza obszarem Himalajów. Patrzył daleko w przyszłość i obce mu były wszelkie kulturowe czy społeczne ograniczenia.
Począwszy od roku 1974 roku, na zaproszenie swoich zachodnich uczniów Olego i Hannah Nydahlów, XVI Karmapa w towarzystwie grupy lamów Karma Kagyu kilkakrotnie odwiedził Europę, USA i Kanadę. Wizyty te zaowocowały powstaniem w tych krajach wielu świeckich ośrodków medytacyjnych, które intensywnie rozwijają się do dzisiejszego dnia. Prowadzone przez Lamę Ole Nydahla, znajdują się teraz pod duchowym zwierzchnictwem następcy XVI Karmapy – XVII Karmapy Taje Dordże. XVI Karmapa zmarł 5 listopada 1981 roku w szpitalu w pobliżu Chicago.

Chcesz wiedzieć więcej?
Artykuły w magazynie Diamentowa Droga:
icon2 „Pieśń Wadżry” XVI Karmapa Rangdziung Rigpi Dordże  

icon2 „Krótka Wskazówka” XVI Karmapa Rangdziung Rigpi Dordże   

icon2 „Macie godność”  
 Wywiad z XVI Karmapą

icon2 Cytat - XVI Karmapa 

icon2 „Pieśń Mahamudry” XVI Karmapa 

icon2 „Karmapa i cuda” Dzigme Rinpocze Wspomnienia Dzigme Rinpocze o XVI Karmapie Randziung Rigpi Dordże  
 
Polecane strony www po polsku
icon1 www.karmapa.pl      
(strona poświęcona historii Karmapów)

© Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu 

   materiały prasowe »    dla nauczycieli szkolnych »